Historia Domu Polonii

house

Dom Polonii (kamienica w środku)  /fot. archiwum Oddziału/

Dom Polonii Poznaniu, siedziba Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, od 1988r. mieści się w zabytkowej, późnogotyckiej kamienicy przy Starym Rynku.

Blisko stąd do najcenniejszych zabytków poznańskiej starówki: renesansowego ratusza, kościoła farnego (XVII w.) i kościoła o.o. Franciszkanów Konwentualnych (XVII w.), Zamku Królewskiego oraz do największego w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Historia kamienicy, w której mieści się Dom Polonii, sięga XV wieku. W przeszłości jednym z jej właścicieli był słynny, włoski humanista i poeta Filippo Buonaccorsi (Kallimach). W 1844 r. nastąpiła gruntowna przebudowa kamienicy. W 1945 r. kamienica spłonęła. Trzy lata później została odbudowana. Na podstawie rysunku F. Quasta z 1841 r. zrekonstruowano jej późnogotycką fasadę, dodatkowo ozdabiając ją sgraffitem z gmerkami.

Parter i piwnicę Domu Polonii, w której zachowały się stare fundamenty i późnogotyckie sklepienie, zajmuje pub „Columbus”.

Na pierwszym piętrze kamienicy znajdują się sala kameralna i sala konferencyjna z fortepianem (jest możliwość wynajmu tych sal), w których odbywają się kursy, spotkania polonijne i koncerty.

Drugie piętro zajmuje biuro Oddziału i Domu Polonii.

Na trzecim piętrze, na poddaszu, znajdują się dwa dwuosobowe, kameralne i stylowo urządzone pokoje gościnne (możliwość noclegu).

Atrakcyjne położenie staromiejskiej kamienicy i wysoki standard pomieszczeń gwarantują miłą atmosferę naszym Gościom.

pol-house1

Kamienice na Starym Rynku w Poznaniu /fot. archiwum Oddziału/

poznan-09

Fragment Starego Rynku w Poznaniu /fot. archiwum Oddziału/

poznan

Fragment Starego Rynku w Poznaniu /fot. archiwum Oddziału/

Stary Rynek w Poznaniu - widok ratusza  fot. archiwum Oddziału

Stary Rynek w Poznaniu – widok ratusza /fot. archiwum Oddziału/.