Interaktywne szkolenie
Studenci polonijni zakończyli szkolenie online.
Dobiegło końca interaktywne szkolenie online dla studentów polonijnych dotyczące skutecznej komunikacji oraz wolontariatu młodzieżowego.
Szkolenie zatytułowane „Lider i zespół – podwójne espresso, czyli o skutecznej komunikacji oraz zaangażowaniu w wolontariacie młodzieżowym” odbyło się w dn. 28-29.11.2020 r. na platformie internetowej ZOOM.
Zostało poprowadzone w 3 grupach szkoleniowych: grupa I: 28.11.2020 w godz. 09.30-14.45, grupa II: 28.11.2020 w godz. 15.30-20.45, grupa III: 29.11.2020 w godz. 11.00-16.15.
Po zakończeniu podstawowego szkolenia, młodzież miała możliwość uczestniczenia w konsultacjach online (w dn. 01-08.12.2020 r.), w zakresie metod aktywizacji grupy.
Uczestnikami szkolenia była młodzież polonijna, studiująca na uczelniach wyższych w Polsce oraz w krajach zamieszkania. Ostatecznie w szkoleniu uczestniczyło 19 osób z Białorusi, Czech, Hiszpanii, Irlandii, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Uzbekistanu i Włoch.
Młodzież polonijna reprezentowała głównie uczelnie polskie i zagraniczne: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Akademię Muzyczną w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wyższą Szkoła Bankową w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, BA School of Buissnes and Finance w Rydze (Łotwa), Net Office School, Spol. w Karwinie (Czechy), Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie (Hiszpania), Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny w Charkowie (Ukraina), Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Humaniu (Ukraina) oraz Teatr w Mińsku (Białoruś).
Całość podstawowego szkolenia (21 godz. dydaktycznych) miała charakter warsztatowy, aktywizujący uczestników. Młodzież zastanawiała się, ćwiczyła i wspólnie poszukiwała odpowiedzi na następujące pytania: 1. Co się może wydarzyć, gdy zostaniesz wolontariuszem ? 2. Jakie cechy i zachowania pomagają, a jakie przeszkadzają w budowaniu zgranej grupy wolontariuszy? 3. Czy każdy może zostać liderem grupy? 4. Jak komunikować się w grupie, by być dobrze rozumianym? 5. Co to jest efekt synergii w pracy grupy? 6. Czym jest konflikt w pracy grupy i jak sobie z nim radzić?
Zajęcia zostały przygotowane i poprowadzone przez doświadczonych trenerów z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza Oddział w Poznaniu.
Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali pamiątkowe, wirtualne zaświadczenia o jego ukończeniu oraz materiały szkoleniowe w formie papierowej i wirtualnej.
Tekst: SWP O/Wielkopolski, zdjęcia (scrin): Beata Frankiewicz
Projekt został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.